Pasta z makreli

Osób nie wyobraża sobie swojego dni bez zjedzenia choćby jednej kanapki. Położone na kromkę chleba plaster sera, wędliny, pomidora czy też smarowidło wszelkiego rodzaju, jak dżem, pasta – udoskonalają jej smak i dostarczają pewnych wartości. Czy każde smarowidło do chleba trzeba kupować? Nie, można je także przygotować w domowych warunkach i stworzyć na przykład pastę z makreli, która – pochodząc z ryby przecież – pozwoli dostarczyć składników, których nie znajdzie się w innej paście.

Ryba na zdrowie

Makrela to ryba tłusta, bogata w dobroczynne kwasy omega-3, które normalizują poziom trójglicerydów we krwi, mają działanie ochronne na serce i naczynia krwionośne, oraz witaminę D i A. Do tego znaleźć w niej można wiele selenu (spożycie 100 gram makreli zapewnia pokrycie tego pierwiastka w 40% dziennej ilości), fosforu i potasu, stanowi również dobre źródło białka – w 100 gramach makreli znajduje się go 18,6 grama – można więc zastępować nią czerwone mięso czy też drób. Ryba ta zawiera w sobie także aminokwasy egzogenne takie jak lizynę, leucynę, izoleucynę, które nie są produkowane przez organizm, muszą mu więc być dostarczone wraz z pożywieniem.

Ze względu na tendencję do kumulowania związków rtęci ze spożywania makreli powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Składniki:

  • 1 duża wędzona makrela (około 350 g)
  • 4 jajka ugotowane na twardo
  • 2 średnie ogórki konserwowe
  • około 30 g czerwonej cebuli
  • 2 łyżki majonezu
  • szczypiorek – jedna garść
  • 1 łyżeczka musztardy
  • szczypta pieprzu

Wykonanie

Makrelę umieścić na desce przy dobrym oświetleniu. Podzielić na dwie części, usunąć ogon i głowę. Zdjąć cały kręgosłup z ośćmi. Odrywać kawałki mięsa, sprawdzając jednocześnie, czy nie pozostały jakieś mniejsze ości. Oczyszczone kawałki ryby odłożyć na talerz, rozdrobnić za pomocą widelca, ponownie sprawdzając, czy nie pozostały ości. Skórę makreli wraz z ogonem i głową wyrzucić.
Cztery jajka ugotować na twardo. Obrać je i posiekać drobno nożem.
Dwa ogórki konserwowe pokroić w drobną kostkę, tak samo postąpić z czerwoną cebulą i szczypiorkiem. Czerwoną cebulę można zastąpić białą.
W miseczce wymieszać ze sobą majonez, musztardę i pieprz. Jeżeli chce się zmniejszyć kaloryczność pasty, majonez można zastąpić taką samą ilością jogurtu naturalnego.
Wszystkie składniki – obraną makrelę, pokrojone ogórki, cebulę, szczypiorek i sos – umieścić w jednym naczyniu, dokładnie wymieszać.

Gotową pastę wykorzystać jako smarowidło do kanapek lub krakersów. Przechowywać w lodówce.
Pasta stanowi idealny farsz do gotowanych jajek.