Ogródek kuchenny – zioła i warzywa na balkonie

Własna uprawa sprawia wielu osobom ogromną radość. Samo zajmowanie się ogródkiem wpływa na poprawę samopoczucia, jest również formą relaksu po ciężkim w dniu pracy. Nie wspominając o dumie, z każdej wyhodowanej rośliny. Jednak nie każdy ma to szczęście, które płynie z posiadania własnego ogródka. Dlatego też dzisiaj zajmiemy się ogródkiem, ale na balkonie. Co można na nim bez problemu uprawiać, w jaki sposób pielęgnować, aby mieć choć namiastkę prawdziwego ogródka .Czy jest to możliwe, aby móc stworzyć ogródek warzywny na niewielkim balkonie? Przekonaj się sam, czytając poniższe rady.

Jeśli interesuje cię taka forma uprawy, to zapoznaj się z krokami, które pozwolą ci się bardziej przygotować. Nie są one skomplikowane, a w związku z tym, bez problemu powinna sobie poradzić osoba, która nie ma żadnego doświadczenia.

Przygotowanie balkonu pod uprawę

Zanim rozpoczniemy sadzenie swoich upragnionych warzyw czy ziół, musimy odpowiednio przygotować balkon pod uprawę. Najlepiej sprawdzają się skrzynki drewniane, które można wykonać samodzielnie. Dzięki temu, możesz dokonać segregacji warzyw, ale również w prosty sposób utrzymasz porządek. Jeśli jednak szukasz innego rozwiązania, to idealnie sprawdzają się doniczki balkonowe. W przypadku ziół można wykorzystać nawet puszki po groszku czy kukurydzy. Niezbędna jest też ziemia, a także nawóz. Można kupić obornik w granulkach, który jest bardzo wydajny, ale również skutecznie wzbogaca ziemię. Jeśli chcemy kupić odpowiednią ziemię, najlepiej sprawdza się ta, która jest przeznaczona do roślin balkonowych.

Wybieramy warzywa i zioła

Zanim wybierzemy się na zakupy, musimy wiedzieć co możemy na balkonie uprawiać. Ilość warzyw jest ograniczona, ponieważ do hodowli nie nadają się warzywa takie jak marchewka, pietruszka czy buraki. Mimo wszystko wybór jest bogaty i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Wśród warzyw idealnie sprawdza się:

  • sałata ( można tutaj pomyśleć o kilku jej gatunkach)
  • cebula
  • szczypior
  • seler naciowy
  • pomidory (najlepiej sprawdzają się koktajlowe, są one bardziej odporne na wszelkie choroby i znacznie łatwiejsze w uprawie)
  • papryka
  • rzodkiewka
  • groch
  • fasolka szparagowa
  • bób

Zioła, które idealnie sprawdzają się na balkonie:

Wieloletnie:

  • mięta
  • melisa
  • szałwia
  • maggi
  • lubczyk
  • tymianek

Jednoroczne:

  • bazylia
  • majeranek

Rozsady

Większość warzyw wymaga wcześniejszego wysiewu. Można już je wysiewać w marcu, aby z kolei po zakończeniu się przymrozków, móc je przesadzić w docelowe miejsce. Rozsada powinna być utrzymywana nie tylko w ciepłym pomieszczeniu, ale również w odpowiednio nasłonecznionym. Zaleca się, aby rozsady przesadzać o gruntu w momencie, kiedy temperatura nie będzie spadać poniżej 10 stopni. Istotne jest, że na balkonie panują inne warunki niż przy gruncie. Temperatura jest tu wyższa, a stanowisko zazwyczaj bardziej osłonięte.

Stanowisko

Kiedy już wszystko mamy przygotowane i nadszedł czas na przesadzanie naszych warzyw jak i ziół, musimy pamiętać o odpowiednim stanowisku. Nie jest tajemnicą, że papryka jak i pomidor lubią miejsca słoneczne, ale również osłonięte od wiatru. Sałatka, rzodkiewka, cebula już nie potrzebują takiej ochrony. Dlatego też warto zadbać, aby nasze warzywa jak i zioła, miały stworzone jak najlepsze warunki do wzrostu.

Pielęgnacja i systematyczność

Ogródek na balkonie, podobnie jak ogród tradycyjny, wymaga pielęgnacji i systematyczności. Należy go plewić, podlewać, stosować podpory, kiedy wymagają tego warzywa. Reagować na zmiany chorobowe roślin. Tylko wtedy będziemy mieć szansę, że nasz ogródek nie tylko będzie nas cieszył, ale odwdzięczy się bogactwem plonów. Jeśli chcemy unikać pryskania naszych warzyw, dbając o ich jak największą ekologię, wówczas w przypadku pojawienia się zarazy, powinniśmy jak najszybciej usunąć chorą roślinę. Dzięki temu mamy szansę, że choroba nie rozniesie się na kolejne.

Jeśli nie masz ogródka, możesz go stworzyć niemal wszędzie. Parapet czy balkon to również idealne miejsce. Oczywiście jesteś tutaj ograniczony miejscem, ale tak naprawdę to od ciebie zależy jak wykorzystasz to co masz. Jeśli jesteś początkujący, wybieraj rośliny mniej wymagające jak bób, fasola, groch, sałata, rzodkiew, cebula. Pamiętaj jednak, że jeśli zdecydujesz się na rośliny pnące, musisz również zadbać o podpory. Mogą to być zwykłe sznurki, które można przymocować o balustrady. Idealnie również sprawdzą się zioła takie jak melisa, mięta, które są wieloletnie, ale nie wymagają specjalnej wiedzy czy też zabiegów pielęgnacyjnych.. Warto jednak spróbować i przekonać się ile radości może dać własna uprawa balkonowa.