Październik w ogrodzie to miesiąc, w którym ostatnie rośliny w ogrodzie zamierają na czas jesienno-zimowy. To również moment, w którym możemy niektóre obowiązki zakończyć, ale rozpocząć też nowe, które przygotują ogród do nowego sezonu w przyszłym roku. Październik to również idealny czas, w którym możemy zaopatrzyć się w nowe rośliny, które chcemy posadzić w ogrodzie. Dla wielu gatunków jesień to idealna pora by zaopatrzyć się w nowe krzewy i drzewa owocowe, które wymagają nasadzenia właśnie na początku października.
Obowiązki w ogrodzie w październiku
Gdy warzywa i owoce zostaną zebrane to należy pozostałości po ich uprawie uporządkować. Wszelkie rabaty powinny być oczyszczone z zalegających chwastów, zwiędłych roślin czy niepotrzebnych kamieni. Ponadto jest to idealny moment na przewrócenie zawartości naszych kompostowników. Zabieg ten pozwoli na odpowiednie wymieszanie świeżej i przerobionej materii organicznej. Dzięki temu też kompost będzie lepiej oddychać, co zapobiegnie wystąpieniu ewentualnej pleśni czy innych chorób grzybowych.
Miesiąc ten to idealna pora na przeprowadzenie prac związanych z podcięciem krzewów, iglaków czy winorośli. Rośliny zimozielone również wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która pomaga im odpowiednio zawiązać nowe pędy i rozbuduje system korzeniowy, co je dodatkowo wzmocni. Należy również pamiętać o tym by regularnie oczyszczać trawnik, na który opadają regularnie liście z drzew liściastych. Dzięki temu przyczynimy się do zadbania o kondycję trawnika w przyszłym sezonie, co pozwoli uniknąć ewentualnych chorób, które mogą wystąpić pod rozkładającymi się liśćmi. Miłym dodatkiem jesieni są zbiory owoców takich jak pigwa, śliwki, maliny, jeżyny czy nawet winogrono, jeśli je posiadamy w ogrodzie. Można z nich przygotować doskonałe przetwory i napoje, które będą cieszyć nasze podniebienia w okresie zimowym.
Jeśli mamy takie warunki to jak najbardziej możemy nasze zbiory przechowywać w ciemnej i chłodnej piwnicy lub ziemiance, która idealnie sprawdzi się jako spiżarnia na całą nadchodzącą porę roku. Jeśli posiadamy oczko wodne w ogrodzie to również trzeba je przygotować do nadchodzącej zimy. Należy oczyścić wszystkie rośliny z przekwitłych kwiatostanów oraz zwiędniętych roślin. Ponadto powinny być również usunięte wszelkie zanieczyszczenia, które pojawiają się na powierzchni ziemi. Dobrym zabezpieczeniem, które pomoże nam zabezpieczyć nasz niewielki zbiornik jest również siatka, którą można zamontować nad taflą wody. Takie rozwiązanie pozwoli ograniczyć napływ nieczystości takich jak liście czy niewielkie gałązki. Jeśli w oczku wodnym znajdują się egzotyczne rośliny i ryby to należy również je odpowiednio przygotować na przezimowanie poprzez przeniesienie ich do zbiornika w ciepłym pomieszczeniu, które pomoże im przezimować.
Parapetowa dżungla w październiku – jak pomóc roślinom domowym?
Rośliny na parapecie będą coraz trudniej znosić otaczające je warunki ze względu na coraz krótszy dzień. Podlewanie należy ograniczyć z 2-3 w tygodniu do nawet jednego na tydzień. Pozwoli to zielonym pięknościom w domu przygotować się do nadchodzących krótkich i chłodnych dni. Ograniczamy również nawożenie oraz rozmnażanie roślin przez skracanie i ukorzenianie wyrośniętych pędów. Dodatkowo warto przystosować ekspozycję dla naszych roślin. Powinny zostać ustawione w miejscach dla nich odpowiednich. W jesieni i zimie kąt padania promieni słonecznych jest znacznie niższy niż w lato czy na wiosnę. Dlatego, jeśli posiadamy rośliny lubiące duży napływ słońca na ich liście to zdecydowanie powinny być przestawione w miejsce, gdzie jest jasno i słonecznie. Pozwoli to naszym podopiecznym przetrwać ten trudny okres w odpowiedni sposób.
Z tarasu należy definitywnie zabrać rośliny, które docelowo mają przezimować w chłodnym pomieszczeniu. Tyczy się to również roślin jednorocznych (np. komarzyc lub pelargonii), które powinny być przeniesione do chłodnego i średnio słonecznego pomieszczenia. Ponadto, jeśli posiadamy taras lub werandę warto poświęcić kilka godzin na dokładne posprzątanie podłogi (np. poprzez umycie podłogi tarasowej specjalnym detergentem, który jest bezpieczny dla środowiska i dzieci) oraz najbliższych okolic wokół tarasu. Pozwoli to odpowiednio zabezpieczyć miejsce wypoczynku aż do przyszłego sezonu. To samo dotyczy mebli tarasowych. Jeśli posiadamy poduszki i meble wyposażone w piankę to warto zdjąć ruchome pokrowce i zabezpieczyć odpowiednią folią lub przenieść całość w miejsce, które zazwyczaj służy do ich przechowywania w sezonie jesienno-zimowy.