Buraki kiszone- jak zrobić?

Proces kiszenia znamy niemal od zawsze. Jednak zazwyczaj stosujemy je w przypadku ogórków czy też kapusty. Warto jednak ten proces rozszerzyć na inne warzywa, ponieważ kiszone warzywa to idealne rozwiązanie dla osób, które mają problemy żołądkowe jak i te pochodzące z jelita grubego. Jednym z takich warzyw, które warto kisić to są zdecydowanie buraki. Dlaczego ? Przede wszystkim na bogactwo witaminowe. Warto również pamiętać, że burak kiszony ma znacznie mniej kalorii niż surowy, a walory smakowe są znacznie lepsze i wyraziste.

Zanim przystąpisz do kiszenia buraków przygotuj nie tylko odpowiednie produkty, ale zwróć uwagę na ich jakość.

Wybieraj produkty jakościowe

Burak z marketu czy nie, wszystko obojętne? Otóż nie. Najlepsze są te z naszego ogródka, niepryskane, odpowiednio traktowane. Jeśli jednak nie masz swojego ogrodu, to wybieraj te buraki, które pochodzą z znanego źródła. Jeśli bowiem burak będzie pryskany to po pierwsze nie jest już tak wartościowy, a po drugie kiszenie może zwyczajnie zakończyć się niepowodzeniem. Czosnek, również najlepszy nasz krajowy, a nie sprowadzany z Chin.

Czego potrzebujemy?

Przede wszystkim czystego i wyparzonego słoja lub naczynia kamionkowego. Buraków, czosnku, a także sól, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz oraz kromkę chleba lub wody z ogórków kiszonych czy kapusty. Oczywiście woda.

Sposób przygotowania

Obrane buraki, kroimy w plastry bądź w ósemki, a następnie zalewamy przygotowaną solanką. Następnie dajemy wszystkie przyprawy plus kromkę chleba czy wodę z ogórków, które przyśpieszą rozpoczęcie się procesu kiszenia. Całość należy przykryć talerzykiem i go obciążyć, aby mieć pewność, że nasze buraki są przykryte wodą. Jest to bardzo istotny element, ponieważ jeśli buraki będą częściowo na powierzchni, wówczas zamiast kiszenia, pojawi się pleśń. Całość powinna być przechowywana najlepiej w temperaturze pokojowej, w miejscu gdzie nie będzie bezpośrednio narażone na działanie promieni słonecznych. Przyjmuje się, że proces kiszenia trwa od 4-7 dni, ale wszystko jest uzależnione od temperatury.

Do czego używać buraki kiszone?

Sok z kiszonych buraków ma zdecydowany wpływ na poprawę zdrowia. Można również wykorzystywać go, do barszczu czerwonego. Jeśli jednak nie chcesz, aby stracił on swoje wartości, najlepiej dodaj go pod sam koniec gotowania. Im krócej będzie poddawany obróbce, tym lepiej.

Buraki kiszone cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. W tani sposób możesz przygotować swój własny probiotyk. Idealnie sprawdza się również u osób, które cierpią na anemię. Dzięki szerokiemu zastosowaniu możesz wykorzystać zarówno sok jak i same buraki. Przygotowanie nie jest skomplikowane, ale zawsze pamiętaj, aby wybierać produkty jakościowe, niepryskane, a jeżeli chcesz użyć chleba to najważniejsze, aby był on na zakwasie.