Zioła, które warto mieć w ogródku – tymianek.

Domowy ogródek – naturalna skarbnica zdrowia.

Obecne czasy cechuje zdrowy tryb życia, regularne uprawianie aktywności fizycznej, dieta oparta o składniki i produkty ekologiczne, najlepiej zakupione u lokalnych rolników. W zdrowym trybie życia odnajdziemy bowiem sposób na długowieczność w zdrowiu i urodzie. Hodowane w odpowiednich warunkach, bez użycia nawozów i pestycydów, a przy tym przepyszne i pełne drogocennych witamin i składników odżywczych o bardzo wysokiej wchłanialności. Decyzja o przejściu na dietę pełną produktów ekologicznych wiąże się jednak z dużo większymi wydatkami, bowiem cena zdrowych produktów jest czasami nawet dwukrotnie wyższa od tych zwyczajnych. Różnica ta wiąże się z dużo wyższymi kosztami uprawy, większym wkładem pracy i zaangażowaniem hodowcy, który musi szukać sposobów na zdrową uprawę, a przede wszystkim stosować naturalne sposoby walki ze szkodnikami rujnującymi uprawy. Idealnym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest rozpoczęcie samodzielnej hodowli warzyw, owoców i ziół. We własnym przydomowych ogródku, lub na działce rekreacyjnej przy odrobinie zaangażowania jesteśmy w stanie wyhodować przepyszne, pełne zdrowia produkty. Zaaranżowanie ogródka, lub działki po raz pierwszy może się wiązać z niewielkimi kosztami zakupu nasion i sadzonek, oraz narzędzi i akcesoriów ułatwiających dbanie o rośliny i plony.

Zioła, które warto mieć w ogródku – tymianek.

Tymianek, znany również pod nazwą Macierzanka przybył do Europy z terenów Basenu Morza Śródziemnego i w obecnych czasach jest popularny w codziennej uprawie w każdym miejscu, od masowych produkcji po domowe ogródki i parapety mieszkań.
Drogocenne właściwości tymianku zostały odkryte już we wczesnej starożytności, przez Rzymian stosowany do kąpieli uzdrawiających, Grecy natomiast parzyli napar, który łagodził dolegliwości układu moczowego, a Egipcjanie zaś stosowali tymianek zarówno w kuchni, jak i do balsamowania zwłok.

Właściwości i zastosowanie tymianku.

Drogocenne właściwości tymianku są znane ludziom od wielu, wielu lat. Poza szerokim zastosowaniem w kulinariach, gdzie stanowi popularną przyprawę do wielu gatunków mięs, ryb, warzyw, a nawet deserów, tymianek znany jest również jako doskonały środek zdrowotny i pielęgnacyjny. Posiada bowiem silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, łagodzi dolegliwości układu pokarmowego, pomaga przy zaparciach i biegunkach.
Tymianek w postaci naparów, odwarów i nalewek jest doskonałym lekiem na infekcje układu oddechowego, a zwłaszcza gardła, migdałków i jamy ustnej. Działa rozkurczowo i ułatwia odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w oskrzelach.
W branży kosmetycznej tymianek znalazł zastosowanie jako składnik aktywny wspomagający walkę z trądzikiem i przetłuszczającymi się włosami. Osoby posiadające cerę tłustą powinny sięgnąć po kremy pielęgnacyjne zawierające w swoim składzie tymianek, można również przemywać twarz ostudzonym naparem z zioła. Wykazuje silne działanie antyseptyczne, oczyszczające i odżywcze.
Jednak większości osób tymianek głównie kojarzy się jako przyprawa, doskonała do czerwonego mięsa, ziemniaków i różnego rodzaju past. Stosowany zarówno w świeżej, jak i ususzonej formie jest obecny niemal w każdym domu.

Uprawa tymianku w domowym ogródku.

Tymianek nie posiada szczególnych preferencji względem warunków uprawy. Ważne, aby gleba była dobrze przepuszczalna, nawodniona i najlepiej zasobna w wapń. Tymianek nie toleruje gleb kwaśnych i ciężkich. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione. Zioło wysiewamy za pomocą nasion, bezpośrednio do gruntu w okresie od kwietnia do maja. Odległości między nasadzeniami powinny wynosić minimum czterdzieści centymetrów. Nasiona umieszczamy na około centymetrowej głębokości. Przed wysiewem opcjonalnie można zastosować nawóz organiczny. Krzaki tymianku uprawiane w przydomowym ogródku, lub na działce rekreacyjnej warto osłonić w trakcie sezonu zimowego, tymianek uprawiany w doniczkach i pojemnikach natomiast warto przenieść do piwnicy.

Zbiór tymianku.

Zbiorów surowca należy dokonywać wraz z nadejściem kwietnia, wówczas ścinamy młode pędy z nierozwiniętymi jeszcze pączkami kwiatowymi, o długości około piętnastu centymetrów. Suszenia ziół dokonujemy w suchym i ciepłym pomieszczeniu.

Napar i syrop z tymianku.

Napar można stosować zarówno do picia, jak i wcierania w przetłuszczające się włosy, lub zaatakowaną trądzikiem twarz. Do jego przygotowania potrzebujemy łyżkę stołową suszonych ziół tymianku i szklankę wrzątku. Parzenie powinno trwać około dziesięć minut. Syrop z tymianku, który doskonale łagodzi kaszel i ból gardła. Aby go przygotować, potrzebujemy łyżkę stołową suszonego tymianku, jedną średnią, drobno posiekaną cebulę i szklankę wody. Wszystko razem należy gotować na wolnym ogniu przez około pół godziny, pamiętając, aby od czasu do czasu zamieszać. Po 30 minutach wywar ściągamy z kuchenki i po ostudzeniu dodajemy sześć łyżek dobrej jakości miodu. Mieszamy i gotowe.