Jak powstają lody rzemieślnicze?

Zainteresowanie lodami kraftowymi trwa już od jakiegoś czasu i nic nie zapowiada zmiany tego trendu. Jak łatwo się domyślić popyt generuje podaż, zatem pojawia się coraz więcej lokali oferujących takie desery. Ze względu na coraz większą konkurencję warto zastanowić się nad specjalną recepturą pozwalającą na wyróżnienie tych konkretnych lodów rzemieślniczych na tle innych.

Czym są lody rzemieślnicze?

Lody rzemieślnicze produkowane są w specjalnych maszynach nazywanych freezerami, w których następuje mieszanie wszystkich składników aż do powstania gładkiej konsystencji. Baza do lodów rzemieślniczych to zawsze mleko, śmietanka i cukier. Pozostałe składniki zależne są od tego, jaki smak ma zostać uzyskany. Takie lody są cięższe, bardziej kremowe i niestety mają nieco więcej kalorii niż lody przemysłowe.

baza do lodów rzemieślniczych

Powstałe lody rzemieślnicze przechowywane są w specjalnych szafach mroźniczych, pozwalających na utrzymanie ich prawidłowej temperatury. Ze względu na to, że są one wykonywane z naturalnych produktów, ich przydatność do spożycia po wyprodukowaniu jest nie dłuższa niż 4 dni.

Profesjonalne maszyny do lodów rzemieślniczych

Lody rzemieślnicze wytwarzane są co prawda na niewielką skalę, jednak niemal nikt nie decyduje się na ich ręczne ucieranie. Byłoby to bardzo trudne, czasem wręcz niemożliwe do wykonania. Dlatego też stosowane są w tym przypadku specjalne narzędzia, takie jak:

  • pasteryzatory to urządzenia, do których w pierwszej kolejności trafia lodowa mieszanka. W pierwszej kolejności jest podgrzewana (do 85°C), a następnie schładzana (ok.4°C) i sezonowana przez kilka godzin;
  • mikser – to tu mieszanka trafia prosto z pasteryzatora. W zależności od docelowego smaku lodów na tym etapie dodawane są także i inne składniki;
  • freezer to urządzenie, w którym lody są jednocześnie schładzane i mieszane, aż uzyskają jednolitą i kremową konsystencję. Maszyna dobrej jakości dodatkowo zapewnia stałe napowietrzane lodów, dzięki czemu stają się puszyste;
  • szokownik to ostatni etap produkcji lodów. Napowietrza je, nadając im idealnej struktury i odpowiednio je napowietrzając. W szokowniku deser musi spędzić zaledwie kilka minut.

komponenty do lodów rzemieślniczych

Produkcja lodów rzemieślniczych, choć nie jest trudna, wymaga przejścia przez kilka etapów. Żaden z nich nie może zostać zaniedbany i pominięty, aby uzyskać wyjątkowy smak i strukturę lodów rzemieślniczych. Odpowiednie podejście to ich produkcji i wybór ciekawych dodatków mogą sprawić, że deser będzie nie tylko smaczny i atrakcyjny wizualnie, ale i wyróżni się na tle licznych konkurencyjnych produktów.