Kiedy warto stosować suplementy i dlaczego czasem trzeba na nie uważać?

Suplementy diety są popularnymi dodatkami, które możemy znaleźć niemal na każdym kroku. Dosłownie zalewają nas na sklepowych półkach – również w supermarketach! – a dodatkowo widzimy je na wielu reklamach w internecie czy telewizji. Przed sięgnięciem po konkretny środek warto się jednak zastanowić nad dwiema kwestiami: kiedy należy go przyjmować i na co uważać?

Suplement to nie zamiennik diety

Warto zacząć od tego, że chociaż producenci kuszą nas pięknymi sloganami i atrakcyjnymi grafikami, suplement diety nigdy nie będzie odpowiednikiem pełnowartościowego posiłku. Sięgając po suplementy, należy być tego świadomym i pamiętać, że nie mogą stać się alternatywą dla warzyw, owoców, zbóż czy mięsa. Mogą być jedynie dodatkiem, który uzupełni ewentualnie niedobory w okresie wzmożonej aktywności, wzrostu czy wytężonej pracy, albo w czasie mniej sprzyjających sezonów.

Suplementy w okresach szczególnie wymagających

Jak już wspomnieliśmy przed chwilą, po suplementację powinny w szczególności sięgać osoby, które narażone są na bardzo intensywne działanie czynników zewnętrznych albo podejmują się większych wyzwań. W związku z tym w pierwszej kolejności rekomendujemy je osobom, które w okresie jesienno-zimowym przebywają często na dworze, na przykład ze względu na swoją pracę albo ulubiony sport. Deszcz, wiatr, śnieg i zmienne temperatury z pewnością nie sprzyjają zachowaniu zdrowia, więc warto je wspomóc właśnie dodatkową porcją witamin i minerałów.

Również osoby, które aktywnie ćwiczą, powinny zwracać baczną uwagę na swoje zdrowie i dobre odżywianie. Z racji tego, że właśnie one potrzebują więcej składników odżywczych niż inni, aby regenerować swoje ciało, powinni dostarczać je zarówno z pożywienia, jak i z dodatkowej suplementacji. W ten sposób unikną niedoborów, które mogłyby być niebezpieczne w skutkach.

Jednak nie tylko trening może nas skłaniać do suplementacji. Również wysoka aktywność umysłowa, stresująca i wymagająca praca albo inne działania, wymagające od nas ponadprzeciętnego wysiłku, mogą być okazją do sięgnięcia po suplementy, które pozwolą zachować kondycję i zdrowie.

Uwaga na przedawkowanie

Już w starożytności tamtejsi uczeni wiedzieli, że różnica między lekiem a trucizną leży w dawce. Niestety obecnie coraz więcej osób o tym zapomina i w natłoku reklam sięga po różnorodne specyfiki, które łyka dosłownie bez umiaru. To błędne działanie, które może prowadzić do przedawkowania suplementów – a co za tym idzie, również do pogorszenia zamiast poprawy stanu zdrowia.

Dlatego decydując się na zażywanie suplementów lepiej na początek upewnić się, czy jest to faktycznie potrzebne, konsultując się z lekarzem i wybierając na chociaż podstawowe badania laboratoryjne.

Niesprawdzone pochodzenie

Ostatnia ważna kwestia, na jaką warto zwrócić uwagę, to pochodzenie suplementu. Kiedy jego producent jest nieznany, a cały preparat wygląda podejrzanie, lepiej po niego nie sięgać. Tak naprawdę trudno wtedy ocenić, czy deklaracje na ulotce i opakowaniu zgadzają się z rzeczywistym składem.

Decydując się na wsparcie organizmu, lepiej sięgnąć po sprawdzone suplementy z pewnych źródeł, które w niczym nie zaszkodzą. Dlatego właśnie polecamy sklep z suplementami, który posiada wyłącznie produkty renomowanych firm. Kupując je, z całą pewnością nie trafisz na placebo albo na środki, które są szkodliwe dla organizmu.