Zioła, które warto mieć w swoim ogródku – kolendra.

Uprawianie ziół w domowym ogródku.

Kiedyś ogród, czy działka kojarzyły się wyłącznie z odpoczynkiem i relaksem. Wiele osób właśnie w ten sposób aranżowało swój kawałek ziemi. Miejsce na grilla, hamak, stół z parasolem i atrakcje dla dzieci, a w kącie bardzo skromny ogródeczek ze szczypiorkiem i koperkiem. Od kilku lat ogrody przechodzą masowe rewolucje i przeobrażają się w pola uprawne, pełne zdrowych i naturalnych warzyw, owoców i ziół. Ludzie coraz chętniej uprawiają własne produkty, zaoszczędzając przy okazji sporo pieniędzy.
Zioła, przyprawy i gotowe mieszanki sałat dostępne w sklepach są dość drogie, a wyhodowanie ich w warunkach domowych wbrew pozorom nie jest niczym skomplikowanym. Przynosi natomiast bardzo satysfakcjonujące rezultaty pełne zdrowia i rozmaitych smaków, które urozmaicą domową kuchnię. Warto zaaranżować kawałek przestrzeni ogrodu pod zielnik, w którym będziemy uprawiać swoje ulubione zioła.

Zioła, które warto mieć w swoim ogródku – kolendra.

Kolendra (Coriandrum) jest rośliną, która przywędrowała do nas z krajów śródziemnomorskich, gdzie dziko porasta suche, trawiaste obszary. Należy do rodziny selerowatych i obejmuje trzy gatunki. Jest szeroko rozpowszechnioną przyprawą, wyglądem bardzo przypominającą natkę pietruszki, której zastosowanie było znane już w czasach starożytności.

Uprawa kolendry.

Do najlepszego rozwoju kolendra potrzebuje lekkiej, próchnicznej gleby o dobrej przepuszczalności i umiarkowanej wilgotności. Preferuje stanowiska słoneczne, koniecznie osłonięte przed wiatrem. Idealna do uprawy bezpośrednio w gruncie, jak i w doniczkach umieszczonych na balkonach, czy parapetach domów. Nie lubi zbyt mokrego podłoża, gdyż jest podatna na choroby grzybowe obejmujące łodygę i korzenie. Dorasta do pół metra wysokości. Kolendrę wysiewamy bezpośrednio do gruntu w okolicach kwietnia, pierwsze wschody powinny pojawić się już po trzech tygodniach od wysiania. Okres kwitnienia przypada na początek czerwca, wówczas na roślinie pojawiają się drobne, aczkolwiek liczne kwiatostany o białym, lub jasnoróżowym kolorze, które kształtem przypominają parasole. Na przełomie lipca i sierpnia roślina rozpoczyna owocowanie, kwiatostany obumierają, a w ich miejscu pojawiają się przypominające agrest kulki, które, zanim dojrzeją, wytwarzają niezbyt przyjemny zapach.

Zastosowanie kolendry.

Kolendra w kuchni.

Kolendra jest bardzo popularnym ziołem wykorzystywanym w kuchni południowoazjatyckiej, meksykańskiej i chińskiej. Do potraw stosuje się zarówno świeże jak i ususzone liście, a także ziarna w całości i w przetartej formie. Jest idealnym dodatkiem do sałatek, duszonych mięs, zup, sosów, a nawet ciast. Z uwagi na szybką utratę swoich właściwości podczas obróbki termicznej, kolendrę należy dodawać do dania tuż przed zakończeniem przyrządzania. Listki mają delikatny anyżowy zapach i są podstawą niemal każdej potrawy kuchni chińskiej, ziarna kolendry natomiast mają lekko pomarańczowy aromat i idealnie spełnią się w roli przyprawy do dań rybnych. Olejek pozyskiwany z ziaren kolendry ma szerokie zastosowanie w cukiernictwie, dodaje się go do lodów i deserów, natomiast wkomponowany w mieszankę korzennych przypraw doda niesamowitego aromatu nalewkom i słodyczom.

Kolendra- działanie lecznicze.

Większość osób kojarzy kolendrę wyłącznie jako przyprawę stosowaną w kuchni, a posiada wiele właściwości leczniczych, z którymi warto się zapoznać.
Jednym z najważniejszych jest wysoka zawartość witaminy C, która zwiększa odporność organizmu, wspomaga jego regenerację i opóźnia procesy starzenia. Potas, którego w kolendrze jest równie wiele, wspomaga układ nerwowy i usprawnia pracę serca. Wapń odpowiada za zdrowe i mocne kości i zęby. Warto również wspomnieć o kumarynach, które wykazują działanie przeciwnowotworowe i łagodzą przebieg alergii i astmy.
Owoce kolendry wspomagają pracę układu pokarmowego, łagodzą przebieg zatruć i chorób. Kolendra jest szczególnie polecana matkom karmiącym, ze względu na właściwości pobudzające laktację.

Kolendra – zastosowanie w kosmetyce.

Zapach kolendry działa wyciszająco, odprężająco i przeciwbólowo z tego powodu jej olejek znalazł zastosowanie w produkcji maści na reumatyzm i bóle stawów, a także w aromaterapii.

W bezpośrednim działaniu na skórę wykazuje działanie keratolityczne, czyli wspomagające rogowacenie i usuwanie martwego naskórka. W balsamach i kremach wykazuje silne działanie odżywcze i regenerujące. Szeroko wykorzystywana również w produkcji perfum.