Terminarz wysiewu warzyw.

Czas na wiosenne przebudzenie. Rozpoczynamy prace w ogrodzie.

Niemal wszyscy amatorzy kopania w grządkach domowego ogródka i piastowania opieki nad rodzinnymi ogródkami działkowymi z niecierpliwością oczekuje przebudzenia ze snu zimowego i rozpoczęcia sezonu wiosennych porządków.

Wszystkie prace na ogrodzie powinny być dokładnie zaplanowane. Począwszy od porządkowania terenu, pozbycia się chwastów, przekopanie i kultywowanie podłoża, przez zaplanowanie wysiewu warzyw, kwiatów, ziół, oraz drzewek i krzewów owocowych, a także rozplanowanie aranżacji części rekreacyjnej dla dzieci i dorosłych, umiejscowienie piaskownicy, huśtawki, stołu z parasolem ogrodowym i krzesłami, oraz miejsca do grillowania i wypoczynku. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być dość trudnym i czasochłonnym przedsięwzięciem, jednak dzięki przygotowaniu konkretnego i rzeczowego planu jesteśmy w stanie znacznie zaoszczędzić czas, energię, a nawet pieniądze zapewniając sobie przy tym powodzenie i obfitość plonów.

Pilnuj terminarza wysiewu roślin i obserwuj prognozy pogody.
Wraz z nadejściem Nowego Roku w sklepach ogrodniczych pojawiają się rozmaite nasiona w bardzo atrakcyjnych cenach i szerokim wyborze. Warto wówczas zastanowić się jakie rośliny chcielibyśmy uprawiać w swoich ogrodach w trakcie obecnego sezonu. Opakowania z nasionami lepszej jakości, pochodzące od sprawdzonych dostawców posiadają na odwrotach krótką informację na temat terminarza wysiewu, preferowanych warunkach uprawy i okresie zbioru plonów. Po dokonaniu zakupu i powrocie do domu pora na stworzenie własnego planu sezonowego i terminarza wysiewu roślin.

Pierwszy dzień wiosny jest doskonałym momentem na rozpoczęcie ogrodowych rewolucji. Marzec jest miesiącem, w którym stanowczo króluje wysiew, jest to niezwykle istotny termin dla większości najpopularniejszych warzyw uprawianych w domowych ogródkach.

Terminarz wysiewu warzyw.

Warzywa, których termin wysiewu przypada na przełom marca i kwietnia.

Wszystkie wymienione poniżej warzywa odwdzięczą się najbardziej obfitymi plonami, jeśli ich wysiew nastąpi w czasie od końca marca do połowy kwietnia. Wysiewy dokonane po upływie wyznaczonego czasu oczywiście wzejdą, a nawet całkiem dobrze urosną, jednak ich plony nie będą zbyt efektywne.

Bób sadzimy na głębokość około pięciu centymetrów, wrzucając po dwa, trzy nasiona do dołków oddalonych od siebie o minimum czterdzieści centymetrów.
Groch dwa nasionka lądują w dołkach głębokich na około pięć centymetrów i oddalonych od siebie o dziesięć centymetrów.
Jarmuż może osiągnąć dość spore rozmiary, dlatego najrozsądniej będzie wysiewać go w pół metrowych odstępach.
Koper najbardziej obfite plony przynosi sadzenie koperku w półtorametrowych rządkach o głębokości dwóch centymetrów.
Marchew półtorametrowe rządki powinny być oddalone od siebie o co najmniej dwadzieścia centymetrów.
Pietruszka korzeniowa podobnie jak przy marchwi, jednak wymaga zachowania większej odległości od siebie, minimum trzydzieści centymetrów.
Por najlepiej sadzić punktowo, wrzucamy kilka ziarenek w dołku o głębokości około pięciu centymetrów.
Roszponka sadzimy w rządkach, głębokich na dwa centymetry w odległości minimum trzydzieści centymetrów.
Rzodkiewka odwdzięczy się obficie potraktowana dokładnie tak samo, jak roszponka.
Szczypiorek również preferuje wysiew w rządki, jednak potrzebuje dużo mniej miejsca. Sadzenie w odległości około piętnastu centymetrów w zupełności wystarczy.
Szpinak półtorametrowe rzędy powinny być oddalone od siebie o minimum dziesięć centymetrów.
Papryka nasiona papryki powinno się sadzić punktowo, w dołkach głębokich na trzy centymetry i oddalonych od siebie o minimum czterdzieści centymetrów.
Sałata wymaga dokładnie takiego samego traktowania, jak poprzedniczka papryka.

Warzywa, które wysiewamy w czasie od połowy kwietnia do połowy czerwca.
Burak najlepiej czuje się posadzony w rzędzie, w odległości co najmniej dwudziestu centymetrów.
Kapusta kilka nasionek wrzucamy do dołków o głębokości około pięciu centymetrów, w odległości wynoszącej minimum czterdzieści centymetrów.
Cykoria lubi dość luźny rządek, a więc rzadko rozrzucone nasiona w rządku z dwudziestocentymetrowym odstępem. Można śmiało wysiewać do końca września.
Fasolka szparagowa podobnie jak cykoria, lubi luźne klimaty i możemy ją sadzić do końca lipca.