Marzec w ogrodzie, na parapecie

Kalendarium prac ogrodniczych, czyli co siać w marcu w ogrodzie i na parapecie.

Marzysz o zdrowych i smacznych warzywach oraz owocach? Marzą Ci się ekologiczne produkty, których smak i aromat, może korzystnie wpłynąć na danie, deser lub domową herbatkę? Nic nie stoi na przeszkodzie, by wyhodować je samodzielnie w domu lub ogrodzie. Sprawdź, co można uprawiać samodzielnie.  Uprawa owoców i warzyw w domu. Kiedy rozpocząć przygotowania, do uprawy roślin?

Każdy mniej, lub bardziej doświadczony ogrodnik wie, jak ważne jest przestrzegania terminu siewu warzyw czy kwiatów. Termin ten, ma ogromny wpływ na jakość, oraz ilość plonów. Aby rozpocząć uprawę warzyw, owoców lub kwiatów, należy rozpocząć od przygotowania miejsca, przeznaczonego pod uprawę. W domu, na parapecie lub balkonie oszklonym, pierwsze pracę rozpoczynają się już w marcu. To właśnie wtedy, należy wyśmiewać nasiona warzyw, które lubią ciepło. Należą do nich pomidory, papryka, a nawet por. Jeśli nie mamy ogrodu, warto wygrać rośliny, które nie potrzebują dużo miejsca, by związać owoce. Doskonale sprawdzą się mini papryczki, ostre papryczki- na przykład Chilli, koktajlowe pomidorki, sałaty, w tym roszponka, szpinak, a nawet seler naciowy. Jeśli uprawę planujemy przenieść do ogrodu, to czas na sadzenie wielu warzyw. Jakie warzywa siać w marcu? W marcu należy wysiać pomidory, paprykę, cukinie i dynię, sałaty, oraz seler naciowy i korzeniowy. To też ostatni termin, na wysłanie nasion pora, na późny zbiór.

Prace ogrodnicze w marcu. Co zrobić w ogrodzie, gdy za oknem panuje zima?

Marzec to idealny moment, na uprzątnięcie ogrodu, oraz usunięcie ewentualnych pozostałości na grządkach. Zanim krzewy owocowe puszczą pędy, warto również przyciąć krzewy, by pobudzić je do silniejszego wzrostu, lub w celu pozyskania zdrewniałych łodyżek, idealnych do rozmnożenia ulubionego owocu. Pobierając zdrewniałą łodygę, należy odciąć minimum 20 centymetrów łodygi, na której znajdują się oczka. Tak pobraną gałązkę, wkłada się do ziemi wczesną wiosną, gdy ziemia jest wilgotna, co sprzyja ukorzenieniu się. Kiedy ziemia nieco odmarznie, w ogrodzie można siać już pierwsze warzywa, które będą stanowiły przedplon. Jest to szpinak lub roszponka. W marcu, można również siać wprost do gruntu pietruszkę, która odporna jest na niskie temperatury. Warto jednak zaznaczyć miejsce, w którym, się ją posiało. Pietruszka długo wschodzi, dlatego można o niej zapomnieć, i usunąć ją podczas odchwaszczania.
Mając szklarnie warto wiedzieć, że i tam, czekają na nas prace w marcu. Jedną z prac, jakie należy wykonać, jest wyplewienie ziemi. W marcu, promienie słoneczne, zdążą już ogrzać szklarnie, co ma wpływ na temperaturę ziemi. W takim przypadku, można spulchnić ziemię, a nawet posiać pierwsze warzywa. W marcu, temperatura w szklarni, jest już na tyle dużą, że z powodzeniem można przeprowadzić wysiew kwiatów do skrzynek, w celu przygotowania pięknej i zdrowej rozsady.

Jakie kwiaty siać w marcu?

Kwiaty, stanowią piękną dekorację, przez długi czas. Gdy przygotujemy w domu rozsadę, z pewnością kwiaty zakwitną szybciej, i co najważniejsze, nie przemarzną, dzięki czemu z pewnością zakwitną. Kwiaty, które należy wysiać w marcu to bratki, cynie, aksamitki, aster chiński, oraz należy posadzić w osobnych doniczkach cebulki kwiatowe i bulwy roślin, które wykopane zostały jesienią, czyli między innymi begonie, tulipany czy hiacynty. Do skrzynek, należy siać również nasiona roślin miododajnych, które uprawiać można na parapecie, tarasie, balkonie czy w gruncie, w przydomowym ogrodzie.

Co jeszcze siać w marcu?

Nie tylko nasiona warzyw oraz kwiatów, można wysiewać w marcu. Doskonale nadają się do tego zioła. Świeże, niepryskane zioła z własnej uprawy, mogą być znakomitą przyprawa, bazą do dipów, sosu lub pasty. Nadają się na herbatki i napary. Z niektórych ziół, można przyrządzić znakomite, zdrowotne nalewki, które zwalczą wiele objawów chorobowych. Jeśli Dysponujesz miejscem na parapecie, balkonie, tarasie lub w ogrodzie, koniecznie posiej zioła, które nie tylko posłużą w kuchni, ale również ozdobią ogród. Aby uprawiać zioła, wystarczy ciepłe miejsce, w którym przygotujemy rozsadę. Może być to parapet lub szklarnia. Nasiona należy wysiać do doniczki z ziemią, wymieszaną z piaskiem, który stanowi świetny drenaż. W marcu, wysiewać można nasiona szałwii, bazylii, natki pietruszki, kolendry, tymianku, majeranku, estragonu, mięty oraz lubczyku.
Domowa uprawa warzyw, ziół i kwiatów, nie jest trudna. Wystarczą nasiona, ziemia, i trochę miejsca, by uprawiać piękne i smaczne zioła i warzywa.