Kalarepa – jak wyhodować kalarepkę w ogródku + Kilka przepisów z kalarepą

Kalarepa jest to jedne z tych warzyw, które albo się uwielbia, albo niestety nienawidzi. Warto jednak pamiętać, że jej zwolenników jest bardzo wiele, a sama uprawa nie jest skomplikowana. Dlatego też, przy niewielkim nakładzie pracy, możesz mieć ją w swoim ogrodzie. Jak tego dokonać? Dowiesz się czytając poniższy artykuł.

Największym powodzeniem cieszy się kalarepa, której bulwa nie jest większa od piłeczki tenisowej. Uznaje się, że jest wtedy najbardziej soczysta i pozbawiona włókien.

Hodowla kalarepy

Kalarepę wysadzamy w szklarniach bądź w tunelach foliowych. Jeśli jednak nie posiadasz, możesz również nasionka wysadzić do doniczek i trzymać je na parapecie. Nasionka, wysiewamy w lutym, jeśli chcemy otrzymać zbiór wczesny, ale można również na przełomie maja i czerwca, wówczas zbiory będą na jesień. Można kupić również gotowe sadzonki, jest to wygodniejsza forma. Kiedy już kalarepa zostanie przesadzona, najważniejsze to zadbać o odpowiednią wilgotność. Nie możemy dopuszczać o przesuszenia, dlatego w dni suche i gorące, należy zadbać o podlewanie. Jeśli planujesz posadzić kalarepę, to ważne są również dwie kwestie. Miejsce nie może być po warzywie kapustnym i to przez okres około 4 lat. Druga sprawa to sąsiedztwo, najgorzej rośnie przy warzywach z tej samej rodziny. Najlepiej rośnie przy fasolce czy grochu. Kalarepa jest bardzo zdrowa, ale również smaczna. Warto również pamiętać, że dzięki niewymagającej uprawie, warto ją mieć w swoim ogrodzie. Pamiętaj, że nie tylko sama bulwa jest jadalna. Szczególnie młode liście można wykorzystać do ugotowania zupy, wówczas nada jej niepowtarzalny smak. Można również je cienko pokroić, wówczas staje się bardzo smakowitym dodatkiem do wielu sałatek.

Potrawy z kalarepy

Sama w sobie kalarepa jest bardzo pyszna, ale można z niej również przygotować wiele ciekawych potraw.

  1. Sałatka z kalarepą – łatwa w przygotowaniu, ale zaspokoi gusta nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Wystarczy kalarepa, jajko ugotowane na półmiękko bądź twardo i mieszanka sałat.
  2. Placuszki z kalarepy – Kalarepę myjemy i obieramy, a następnie gotujemy w osolonej wodzie. Ważne, aby nie była ona za miękka, ale też nie może być twarda. Następnie kroimy ją w plastry. Każdy plaster należy zamoczyć w roztrzepanym jajku, a później obtoczyć w bułce tartej. Tak przygotowane krążki odstawiamy w chłodne miejsce, najlepiej do lodówki na około 15-20 minut. Po schłodzeniu smażymy na rozgrzanym tłuszczu z obu stron. Jeśli nie lubisz tłustych rzeczy, możesz po usmażeniu rozłożyć je na ręczniku papierowym, który wchłonie nadmiar tłuszczu.
  3. Duszona kalarepa – idealna do obiadu, może spokojnie zastąpić np. duszoną kapustę. Jej niepowtarzalność smaku sprawi, że całą pewnością polubisz kalarepę w takim wydaniu. Do garnka wlewamy pół szklanki mleka i dodajemy łyżeczkę cukru, a także odrobinę soli. Następnie obieramy kalarepę i kroimy ją w kosteczkę, najważniejsze, aby kostka nie była duża. Kiedy mleko będzie wrzało, wrzucamy kalarepę i dusimy ją przez 20 minut. Jeśli kalarepa jest już dość miękka, dodajemy dużo świeżego koperku, a także możemy uzupełnić sól, jeśli uznamy, że jest jej mało. Następnie bierzemy odrobinę mleka z garnka, który mieszamy z mąką. Wlewamy do całości, co sprawi, że nasza kalarepa będzie zagęszczona.
  4. Surówka – jeśli lubisz kalarepę w postaci surowej, to możesz wypróbować bardzo szybkiej surówki. Oprócz kalarepy potrzebujemy zielonego ogórka, papryki najlepiej w trzech kolorach, cebuli, ale również rozmarynu, mięty oraz oliwy. Połączenie tych smaków sprawi, że surówka ma nie tylko oryginalny smak, ale dzięki mięcie fajnie orzeźwia. Idealne rozwiązanie w upalne dni.
  5. Kalarepa na zimę – chcąc zatrzymać trochę smaku na zimę, można kalarepę przeznaczyć na przetwory. Obraną kalarepę należy pokroić w cieniutki słupki, a następnie podgotować, dbając, żeby nie zrobiła się za miękka. Następnie przełożyć ją do wyparzonych i czystych słoików. Zalać gorącą zalewą, która składa się z wody, soli, cukru i kwasku cytrynowego ( dzięki któremu nasza kalarepa nie ściemnieje). Słoiki zakręcamy, a następnie pasteryzujemy.

Kalarepa jest warzywem, który można wykorzystać na wiele sposobów. Warto ją jeść, a także wprowadzić ją do swojej kuchni. Można z niej przyrządzać nie tylko sałatki, surówki czy dania smażone. Idealnie sprawdza się również w zupach jak i jako dodatek do obiadów. Pamiętaj, że bogactwo kalarepy nie sprowadza się tylko do bulwy, ale również do liści. Ponadto jest to warzywo lekkostrawne, zawierające małą ilość kalorii. Chroni żołądek przed wrzodami, a także idealnie sprawdza się w walce z bakteriami, które występują w układzie pokarmowym. Dlatego warto ją jeść i wspierać organizm tym popularnym warzywem.