Przedwiośnie to czas rewolucji w głowach i ogrodach.
Wraz z pojawieniem się pierwszych oznak nadejścia wiosny nadchodzi moment na rozpoczęcie planowania sezonu ogrodowego, lub działkowego. Aranżacja wyglądu i rozkładu części warzywnej, rekreacyjnej, ziołowej i owocowej, odświeżanie trawników, odchwaszczanie chodniczków, oraz co najważniejsze – zakup nasion, sadzonek i drzewek.
Oddani i zaangażowani działkowcy wraz z nadejściem zimy rozpoczynają planowanie nowego sezonu, rozmyślają, jakie zmiany wprowadzić, jakie warzywa, owoce i zioła uprawiać, o jakie kwiaty wzbogacić kolorowe rabaty kwiatowe, oraz gdzie i jak to wszystko umiejscowić, aby ogród był schludny, przyciągający uwagę i napawający zachwytem.
Ogród – przygotowania do sezonu. Kupujemy nasiona.
Wczesną wiosną, kiedy rozpoczynamy przygotowania do sezonu, należy zaopatrzyć się w nasiona i sadzonki możliwie najwyższej jakości, które ułatwią osiągnięcie sukcesu w uprawie. Jest to jeden z wielu czynników, który ma ogromny wpływ na jego osiągnięcie, poza tym równie ważne są sprzyjające warunki pogodowe, odpowiednie podłoże i fachowa uprawa. W artykule dowiecie się między innymi:
- Kiedy kupować nasiona.
- Jakie nasiona wybierać.
- Na co zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu.
- Przechowywanie nasion.
- Co jest lepsze gotowe nasiona ze sklepu, czy samodzielnie zebrane z plonów.
Kiedy kupować nasiona.
Zapaleni działkowicze wczesną zimą rozpoczynają rozmyślania na temat aranżacji ogrodu podczas nowego sezonu, dość wcześnie, trzeba przyznać. Zwłaszcza że poprzedni sezon niedawno się zakończył. Dla działkowicza pasjonata nie ma to znaczenia, czas leci i trzeba działać, gdyż wraz z nadejściem Nowego Roku w sklepach ogrodniczych pojawiają się nasiona w bardzo atrakcyjnych cenach i szerokim wyborze. Warto skorzystać z tej porady i zaopatrzyć się w najlepsze nasiona o najwyższej jakości, gwarantujące sukces w uprawie i obfitość plonów.
Jakie nasiona wybierać.
Podczas dokonywania wyboru nasion należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich datę przydatności. Nasiona przeleżałe, albo co najgorsze, przeterminowane mogą mieć niski wskaźnik kiełkowania, co może spowodować zupełny brak wzejścia rośliny. Opakowanie powinno być szczelne, nie zawilgotniałe, najlepiej papierowe lub hermetyczne.
Na rynku poza tradycyjnymi nasionami, wrzucanymi luzem do opakowania, dostępne są również gotowe paski z nasionami umieszczonymi w odpowiedniej odległości. Pasek sadzi się bezpośrednio do gruntu, we wcześniej przygotowanych rowkach, a następnie zasypuje cienką warstwą ziemi. W bardziej profesjonalnych sklepach ogrodniczych można również zakupić nasiona pokryte warstwą materiału stymulującego kiełkowanie, zapewnia to najlepsze wzrosty i najbardziej obfite plony. Klasyfikując nasiona według ich cen, te sprzedawane luzem należą do najtańszych, umieszczone na pasku są odrobinę droższe, natomiast te pokryte wspomagaczem stosunkowo najdroższe.
Na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu zakupu.
Poza nienaruszonym opakowaniem i datą przydatności należy zwrócić uwagę na oznaczenie nasion. Bardzo pożądana jest obecność symbolu F1, który oznacza, że są to nasiona mieszańców tradycyjnych polskich odmian, które zostały dokładnie wyselekcjonowane i zapewniają bardzo szybki wzrost i obfite plony. Nasiona opatrzone takim oznaczeniem są również odporniejsze na choroby roślin i pasożyty.
Poza ceną, która jest wysokim czynnikiem kupna, warto zwrócić uwagę na gramaturę opakowania. Nie kupujmy nasion na sztuki, gdyż jest to zwyczajnie nieopłacalne.
Warto wybierać nasiona pozyskane w Polsce, ze względu na przystosowanie tych odmian do warunków panujących w naszym klimacie. Nie kupujmy również nasion sprzedawanych luzem, na wagę, gdyż są zwietrzałe i przechowywane w nieodpowiednich warunkach. Dodatkowo fajnie, aby na opakowaniu były zawarte informacje na temat terminu wysiewu, preferowanego stanowiska i warunków uprawy sprzyjających odpowiedniemu rozwojowi rośliny.
Przechowywanie nasion.
Nasiona zakupione wraz z nadejściem Nowego Roku należy przechowywać w suchym, ciemnym i chłodnym pomieszczeniu. W trakcie zakupu ważne jest, aby zwrócić uwagę na termin ważności, gdyż często zdarza się, że nasiona zakupione w styczniu, czy lutym nie nadawały się do posadzenia w odpowiednim czasie. Pomieszczenie nie może być wilgotne, gdyż może doprowadzić do rozwoju pleśni wewnątrz opakowania. Przechowywanie nasion w nasłonecznionym miejscu, z kolei może doprowadzić do ich przesuszenia.
Co jest lepsze gotowe nasiona ze sklepu, czy samodzielnie zebrane z plonów.
Jeżeli jesteś bardzo doświadczonym działkowcem i posiadasz na ten temat odpowiednią wiedzę, śmiało możesz pozyskiwać nasiona z własnych plonów. Jednak jest to dość trudny temat, dlatego, że łatwo o pomyłkę. Zbyt wczesne, albo za późne dokonywanie zbiorów nasion, lub – co gorsza – nieodpowiednie warunki ich suszenia i przechowywania mogą nie dać zupełnie żadnych plonów. Mniej doświadczeni ogrodnicy, którym zależy na obfitych i równomiernych plonach, polecany jest coroczny zakup świeżych nasion.