Wiosna – początek sezonu działkowego.
Posiadanie własnej działki rekreacyjnej jest bardzo doceniane przez ludzi w obecnych czasach i z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego kawałka ziemi i wypróbowania się w roli ogrodnika. Własne, zdrowe i ekologiczne warzywa, owoce i zioła pełne zdrowia, wyhodowane bez użycia szkodliwych nawozów i pestycydów. Soczyste i pełne smaków i aromatów, zawierające wiele drogocennych dla zdrowia witamin, minerałów i składników odżywczych. Uprawa własnych produktów to nie tylko osobista produkcja zdrowia, ale też oszczędność pieniędzy wydawanych dotychczas na zakupy i ogromna satysfakcja, że z małego ziarenka udało się osiągnąć wzrost rośliny i finalne obfite plony. Warzywa, owoce i zioła, które wyhodowaliśmy osobiście, smakują zupełnie inaczej niż produkty dotychczas kupowane w markecie.
W przeciwieństwie do osób posiadających przydomowe ogródki działkowicze zazwyczaj mają do pokonania jakąś odległość, aby się na działkę dostać. Rzadko kiedy udaje się, a jeśli już to jest to niebywałe szczęście, aby działka znajdowała się w pobliżu miejsca zamieszkania. Z uwagi na konieczność dojazdów należy zdawać sobie sprawę z faktu, że bywanie tam każdego dnia może być uciążliwe. Dlatego w przypadku rozsiewu roślin wrażliwych na temperatury, które należy sadzić w ziemi, kiedy na dworze będzie panowała odpowiednia temperatura, najlepiej wykonać tę czynność w domu. Pozwoli to na bezpieczny wzrost sadzonek w optymalnych warunkach zarówno temperatury otoczenia, jak i nasłonecznienia i nawodnienia, a także na stałą kontrolę wzrostu i rozwoju.
Papryka i pomidory – Jak wyhodować sadzonki w domu?
Wraz z nadejściem marca należy zająć się rozsiewem papryki i pomidorów. Z uwagi na to, że obie rośliny są wyjątkowo ciepłolubne, rozsada w domu wydaje się najrozsądniejszym pomysłem. Osoby posiadające słoneczne kuchnie z oknem mogą z powodzeniem rozsiewać warzywa na okiennym parapecie, w późniejszej fazie wzrostu bardzo pomocny będzie balkon lub taras.
Sadzenie papryki.
Paprykę rozsiewamy z nasion do małych doniczek wypełnionych niemal w pełni mieszanką urodzajnego podłoża, składającą się z torfu i piasku w równej proporcji. W każdym z pojemników palcem tworzymy dziurę na około centymetr głębokości i umieszczamy po jednym nasionku. Dołki wypełnione nasionami należy dokładnie zakryć ziemią i podlać za pomocą zraszacza, by zapobiec wypłukaniu nasion na zewnątrz. Taki sposób rozsady nie wymaga pikowania, gotowe sadzonki umieszczamy bezpośrednio na stanowisku.
Pierwsze kiełki pojawią się już po upływie siedmiu dni. Najbardziej optymalna temperatura dla szybkiego wzrostu papryki to 22 stopnie Celsjusza w dzień i 18 stopni w nocy. Papryka jest bardzo ciepłolubną rośliną, zbyt niska temperatura może znacznie osłabić jej rozwój.
Po upływie miesiąca od pojawienia się pierwszych kiełków należy rozpocząć ostrożne nawożenie rośliny za pomocą naturalnego nawozu z odchodów dżdżownic.
Wraz z nadejściem połowy maja należy rozpocząć przygotowania do przeniesienia sadzonek do gruntu. Warto wówczas wystawiać roślinę w ciągu dnia na balkon, lub taras, aby roślina zahartowała się przed umieszczeniem na zewnątrz. Pod koniec maja przesadzamy sadzonki bezpośrednio na osłonięte przed wiatrem, słoneczne stanowiska w odległości 50 cm na 50 cm od siebie. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu papryki, która w okresie od połowy lipca do końca sierpnia odwdzięczać się będzie bardzo obfitym owocowaniem.
Sadzenie pomidorów.
Pod koniec marca można zająć się sadzeniem pomidorów, na podobnej zasadzie do papryki, również potrzebujemy małych doniczek wypełnionych mieszanką torfu z piaskiem.
Palcem wykonujemy dziurę, na około dwa i pół centymetra głębokości. Do każdego z dołków wrzucamy maksymalnie trzy nasionka, następnie zakrywamy podłożem i zraszamy. Doniczki z sadzonkami umieszczamy w słonecznym miejscu. Najlepszą temperaturą zapewniającą szybki wzrost sadzonek jest 22 do 25 stopni Celsjusza.
Po około dziesięciu dniach sadzonki osiągną wysokość dwóch centymetrów. W tym czasie najlepiej usunąć słabsze sadzonki uzupełnić podłoże i lekko je ugnieść. W przypadku wzrostu dwóch silnych sadzonek w jednej doniczce po upływie dwudziestu dni należy je rozdzielić.
W połowie maja przenosimy doniczki z sadzonkami na taras, lub balkon celem zahartowania ich przed warunkami atmosferycznymi.
Przenoszenie sadzonek do gruntu może rozpocząć się wraz z upływem maja. Wówczas sadzimy je bezpośrednio do gruntu w odległości po pół metra od siebie. W pełni dojrzałe pomidory będą gotowe do zbiorów na przełomie lipca i sierpnia.