Wraz z rozpoczęciem się sezonu ogórkowego, zaczynamy poszukiwać przepisy, które pozwolą nam na cieszenie się smakiem ogórków jesienią i zimą. Najlepsze ogórki to są te świeżo zebrane, jednak nie możemy się ich smakiem cieszyć przez cały rok. Warto zatem ich część przenieść do słoika, aby mieć choć namiastkę ich walorów smakowych. Jakie przetwory są najlepsze? Przede wszystkim warto zadbać, aby przetwory pełniły wiele funkcji. Tzn. można było je zjeść w formie sałatki, ale również wykorzystać do zupy. Dlatego też nie polecamy stosowania jednego przepisu, a kilka, które nie tylko wzbogacą naszą spiżarnię, ale w doraźny sposób wpłyną na powiększenie możliwości ich wykorzystania.
Cztery najlepsze przetwory z ogórków zielonych:
Przecier ogórkowy
Idealny do zup, ale również do sałatek. Bardzo szybki sposób przygotowania. Dobrze umyte ogórki pozbawiamy końcówek. Następnie ścieramy na tarce o grubych oczkach. Przekładamy do miski na całą noc, posypujemy solą, aby nasze ogórki puściły jak najwięcej soku. Na 1 kg ogórków zalecana jest 1 łyżka soli. Kiedy ogórki puszczą sok, należy posiekać drobno koperek i wymieszać z ogórkami i sokiem. Do każdego słoika dodajemy po 1 ząbku czosnku i nakładamy nasze ogórki raz z sokiem i koperkiem. Pamiętaj, że nie należy nakładać do pełna, ponieważ ogórki puszczą jeszcze sok. Słoiki trzymamy w temperaturze pokojowej jeszcze 2-3 dni, a następnie umieszczamy w piwnicy czy spiżarni. Szybki przepis, bez pasteryzowania, ale warto mieć takie ogórki w domu.
Ogórki z curry
Taki rodzaj ogórków sprawdza się nie tylko jako sałatka obiadowa, ale również można je spokojnie wykorzystywać do domowych hamburgerów, hot dogów czy zapiekanek. Ogórki obieramy, kroimy na plasterki, dodajemy do nich pokrojoną cebulę w piórka i solimy. W międzyczasie przygotowujemy zalewę, która składa się z 3/4 szklanki octu, 1 szklanki cukru i 1 opakowania curry. Całość dodajemy do ogórków i pozostawiamy na kilka godzin. Następnie tak przygotowane ogórki wraz z sokiem i zalewą, przekładamy do wyparzonych słoików. Słoiki pasteryzujemy około 15 minut.
Ogórki z chili i czosnkiem
Jeśli lubisz ostrzejszy smak ogórków, to ten przepis z całą pewnością jest dla ciebie. Idealny do sałatek, ale również jako przekąska. Ogórki należy dobrze umyć, a następnie pokroić na ćwiartki. Jeśli są duże, można je pokroić na 6 części. Następnie posypać solą i odstawić na 8 godzin, a najlepiej na całą noc. Odlewamy sok, które ogórki puściły, przeciskamy czosnek przez praskę i całość posypujemy chili. Dobrze wymieszać, aby składniki połączyły się z ogórkami. Ogórki zalewamy gorącą zalewą, która składa się z octu i cukru i całość pozostawiamy na 12 godzin. Po upływie tego czasu, całość przekładamy do słoików i odstawiamy w chłodne miejsce.
Ogórki kiszone
Nie wyobrażamy sobie, aby wśród ogórków zabrakło kiszonych. Idealne do kanapek, sałatek, ale również jako przekąska. Zagotowujemy wodę z solą i odstawiamy. W międzyczasie myjemy ogórki, obcinamy końcówki. Do każdego słoika dajemy chrzan, gałązkę kopru, a także 2-3 ząbki czosnku. Następnie układamy ogórki i zalewamy ciepłą zalewą. Słoiki zakręcamy. Zaleca się zostawić je w temperaturze pokojowej 2-3 dni, a następnie przenieść w chłodne miejsce.
Jak widać przepisy na przetwory z ogórków są tak zróżnicowane, że z całą pewnością, każdy znajdzie odpowiedni dla siebie. Bez względu jednak na przepis należy pamiętać, że ogórki najlepsze są te, które nie są nawożone. Muszą być dobrze oczyszczone, a słoiki dokładnie umyte i wyparzone. Reszta jest już uzależniona od naszych upodobań smakowych.