Domowa harissa

Coraz częściej, nie mając przez obecną sytuację na świecie, pozostaje się w domu i częściej gotuje. Domowej roboty babeczki, pizze i inne dania okazują się być bardzo proste w wykonaniu i tak samo pyszne, jak te zamawiane w restauracjach. A czy w domowych warunkach można przygotować także pastę będącą częścią kuchni tunezyjskiej i libijskie? Harissa, bo o niej mowa, da się przygotować z polskich produktów, więc warto brać się do pracy.

Ostry smak Tunezji i Libii

Z pewnością nie jest to pasta, która zasmakuje każdemu – bardzo ostra, przygotowana jest z papryczek chili, czosnku, kuminu, często także z wykorzystaniem kolendry i oliwy. Istnieją także przepisy, w których znajdują się pomidory.

Może mieć postać pasty, jak i postać suszoną – stanowi wówczas mieszankę wszystkich składników do mielenia w młynku. Harissa jest tradycyjnym dodatkiem kuchni obszaru krajów Maghrebu: poza Tunezją i Libią to także Maroko, Algieria, Mauretania, Sahara Zachodnia. Sprzedaje się ją najczęściej w tubkach i puszkach – jako pastę – a także w młynkach i torebkach – wersja suszona. Stanowi dodatek do kuskusu, zup czy makaronów, można też użyć jej jako sos do kebabów czy też smarowidło do kanapek.

Szukając informacji o niej, nie należy pomylić jej z harisą – ta bowiem jest tradycyjnym daniem kuchni ormiańskiej.

Poniżej prezentowany przepis pozwala na przygotowanie standardowej wersji tej pasty, która jest bardzo ostra, dlatego nie powinny po nią z pewnością sięgać dzieci. Przyprawy do jej stworzenia można rozbudować i dodać na przykład szafran, miętę, kminek, a nawet pokusić się o podsmażoną cebulkę czy sok z cytryny.

Składniki:

  • 25 sztuk świeżych lub suszonych papryczek chili (można wymieszać świeże z suszonymi)
  • 1 słodka czerwona papryka
  • 6 ząbków czosnku
  • 2 łyżeczki mielonego kuminu (kminu rzymskiego)
  • 2 łyżeczki mielonej kolendry
  • 1 łyżeczka soli
  • 4 łyżki oliwy dobrej jakości

Wykonanie

Papryczki chili umieścić w misce i zalać wrzątkiem (nie ma różnicy, czy są świeże, czy suszone), moczyć przez 30 minut.
Słodką paprykę przekroić na pół, umieścić w naczyniu żaroodpornym skórą do góry. Piec przez około 20-25 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni Celsjusza nastawionym na górną gałkę (grill). Papryka będzie gotowa, gdy jej skórka zrobi się czarna.
Wyjąć naczynie z piekarnika, przykryć folią spożywczą, odstawić na 10 minut. Zdjąć folię, a gdy papryka przestygnie, usunąć z niej skórę, ogonek i nasiona.
Papryczki chili odcedzić z wody. Usunąć szypułki i nasiona. Czosnek obrać, umieścić w misie robota kuchennego razem z upieczoną papryką, przyprawami i oliwą.
Zmiksować na gładką pastę, uważać – ostrość papryczek może wywołać łzawienie. Przełożyć do czystego słoiczka i zalać z wierzchu warstewką oliwy, by uchronić przed zepsuciem.
Przechowywać w lodówce.