Listopad w ogrodzie i na parapecie

By ogród, jak i parapety ozdobione kwiatami cieszyły oczy, trzeba o nie dbać każdego miesiąca, nie tylko kiedy się o tym przypomni lub gdy są sąsiedzi wokół będą pracować we własnych ogrodach. Praca trwa tak właściwie przez cały rok – listopad zaś jest ostatnim miesiącem, kiedy jeszcze można dostrzegać kolory jesieni na drzewach. Warto wykorzystać ładną aurę i odpowiednio przygotować swój ogród na nadejście zimy.

Zdążyć przed zimą

Listopad to miesiąc, kiedy jest już znacznie wilgotniej, coraz częściej występują przymrozki, a przede wszystkim jest chłodny, co odbija się nie tylko na ludziach ubranych w kurtki, ale także na roślinach. W tym miesiącu kończy się bowiem całkowicie ich okres wegetacyjny. Na niektórych roślinach pojawiają się jeszcze nasiona, ale są to spóźnione osobniki, jak na przykład świerk, jałowiec czy sosna.

Listopad to nie tylko czas na przygotowanie ogrodu na zimę, ale również zadbanie o narzędzia, które do tej pory były wykorzystywane przy wszelkich pracach. Po tych ostatnich w roku porządkach należy je bowiem zakonserwować i odłożyć w miejsce, gdzie na wiosnę łatwo będzie je znaleźć i ponownie z nich korzystać.

Ostatnie zbiory

Wszelkie zbiory, jakie można przeprowadzić w sadzie, są już praktycznie zakończone. Ostatnie owoce, jaki jeszcze można zebrać, to odmiany malin jesiennych, które powtarzają owocowanie.

Sprawdzenie drzewek owocowych

Jako że z drzew opadły wszelkie liście lub pozostały ich już ostatki, można wykorzystać to, by przyjrzeć się drzewkom owocowym – pozwoli to zaobserwować, czy na ich koronach nie występują zimujące formy chorób lub też gniazda szkodników. Poza tym należy usunąć z tych drzewek zaschnięte i zmumifikowane owoce.

Usuwanie liści i owoców

Choć dzień w listopadzie jest naprawdę krótki – około dziewięć i pół godziny – warto przeznaczyć jego część na usunięciu z drzew zeschłych liści i owoców, pozwoli to bowiem uniknąć chorób w kolejnym roku. Roślinne resztki należy głęboko zakopać, by nie stały się źródłem infekcji. Liście zaś należy zebrać do worków i wystawić na wywóz – palenie ich jest według obecnego prawa zabronione.

Zabezpieczenie drzewek

By nie dopuścić w przypadku drzewek rosnących na działce do ataku zajęcy, należy zabezpieczyć je, na przykład używając do tego plastikowych osłonek lub owinąć pnie grubym papierem pakownym.

Ochrona nowych drzewek

Jeśli w ciągu roku nasadzone zostały nowe drzewka owocowe – w szczególności morela, orzech włoski, winorośl, brzoskwinia – należy zabezpieczyć je nie tylko nad ziemią, ale zadbać również o ich korzenie. W tym celu należy wokół nasady każdego pnia usypać kopczyk z ziemi lub rozdrobnionej kory, jego wysokość powinna mieć około 25 centymetrów.

Warzywniak w ogrodzie

W listopadzie z ogródka zbierać można jeszcze późniejsze odmiany kapusty i jarmuż.
Po zakończeniu wszelkich warzywnych zbiorów należy oczyścić zagony i usunąć z nich resztki roślinne. Można przeznaczyć je na kompost, o ile nie są one dotknięte chorobami. Warto przekopać glebę, zwłaszcza tę ciężką. W ten sposób zniszczy się część larw i szkodników, które zimują w glebie.

Listopad to odpowiedni czas, by posiać warzywa ozime, takie jak marchew, pietruszkę, koper ogrodowy. Wysiewa się je bezpośrednio przed nastaniem mrozu, dzięki temu na wiosnę wychodzą one dwa tygodnie wcześniej niż zazwyczaj.

Rośliny w domu

W okresie jesienno-zimowym, na który składa się również listopad, należy mocniej zwrócić uwagę na rośliny ozdabiające parapety. Wtedy zmieniają się warunki w pomieszczeniach – jest w nich cieplej, a powietrze staje się suche lub, gdy nie ma odpowiedniej wentylacji, zbyt wilgotne. Pamiętając o kilku zasad, można przejść przez ten czas bez większych strat w roślinach.

Podlewanie

W okresie jesienno-zimowym sucha gleba bywa lepsza niż przelanie rośliny. Wiele roślin, dokładnie jak te na zewnątrz, przechodzi w stan spoczynku, a ich zapotrzebowanie na wodę spada. Jak podają producenci, w listopadzie podlewanie należy odpowiednio zmniejszyć. Średnio powinno się je podlewać wówczas raz na dwa tygodnie.

Dostęp do światła

W listopadzie dzień jest znacznie krótszy niż latem, co wpływa na ilość padającego na parapety światła słonecznego. Z tego względu każdą roślinę, jaką ma się w domu, należy przesunąć bliżej okna, by mogła ona korzystać z tego, że światło jest. Warto też wtedy zrezygnować z ciężkich zasłon, byle tylko rośliny miały dostęp do słońca.

Roślinom nie sprzyja kurz, dlatego warto regularnie spryskiwać je wodą lub też przecierać ich liście wilgotną ściereczką.

Jeżeli mieszkanie jest ciemne, można skorzystać z doświetlenia i wykorzystać na przykład lampy rtęciowe, sodowe lub fluorescencyjne.