Luty w ogrodzie i na parapecie.

Luty w ogrodzie to początek przygotowań do sezonu wiosenno-letniego. Wielu zapewne powiedziałoby, że to zbyt wcześnie. Ale jednak jest kilka zasad, których trzeba się trzymać i powinny być one zrealizowane właśnie w lutym. W tym miesiącu przyroda jest jeszcze pogrążona w głębokim śnie, a nasze domowe rośliny potrzebują wsparcia pod względem odżywczym i pielęgnacyjnym. Mimo, iż wydaje się, że wiosna jeszcze do nas nie dotarła to możemy jej zacząć szukać w chociażby aktywnościach ogródkowych, których od teraz co miesiąc będzie nam przybywało.

Jak zaplanować prace ogrodowe w lutym?

Prace w ogrodzie zazwyczaj są uzależnione od tego jaka pogoda i temperatura są obecnie na zewnątrz. Jak wiadomo mróz i zimny wiatr całkowicie nie sprzyjają takim obowiązkom i zwiększa się prawdopodobieństwo przeziębienia czy zachorowania na poważniejszą chorobę, czego oczywiście raczej należy unikać. W końcu zdrowie ma się jedno.
W przypadku sprzyjających warunków (temperatura powyżej zera) możemy jak najbardziej się udać do naszego ogródka i zacząć sprzątać cały bałagan po zimie. Warto również zaplanować odpowiedni ubiór i ochronę rąk przed przenikającym zimnem. Przy okazji dobrze jest mieć pod ręką termos z ciepła herbatą na wypadek gdybyśmy się chcieli ogrzać.

Od czego zacząć przygotowania do wiosny?

Luty to też czas przygotowań pod względem zakupowym. Międzysezonowe wyprzedaże pozwalają zaopatrzyć się w produkty w atrakcyjnych cenach, które możemy potem użyć w naszym ogródku. Miesiąc ten to też idealny czas na przemyślenie i zaplanowanie naszego warzywnika. Warto wtedy usiąść nad kartką i przygotować listę tego co chcemy w tym roku posadzić w naszym warzywnym ogrodzie i na rabatach. Wbrew pozorom nie zajmuje to pięciu minut.
Dodatkowo dobrze jest naostrzyć i wyserwisować wszystkie narzędzia, które posiadamy w swoim składziku ogrodowym. Dzięki temu tępa łopata czy zardzewiały sekator nie zaskoczą nas w pełni sezonu. W przypadku działek ROD (Rodzinne Ogrody Działkowe) woda jest jeszcze nieczynna, więc również można wtedy bezpiecznie posprawdzać wszelkie instalacje, które mamy w altance i poza nią, a które są umieszczone np. na zewnątrz budynku lub nad ziemią.

Ogród warzywny – co przygotowujemy na zewnątrz i na domowym parapecie?

W momencie kiedy pogoda pozwoli na prace zewnętrzne to możemy również poprzycinać drzewa i krzewy owocowe. To idealny moment, gdyż rośliny są pogrążone w śnie zimowym i nie rana po przycięciu ma czas na zabliźnienie się. Jeśli temperatura na zewnątrz jest dodatnia to możemy pokusić się również o pobielenie pni drzew owocowych. Zapewnia im ochronę przed chorobami grzybowymi i nadmiernym pękaniem kory. Dodatkowo, jeśli posiadasz tuje, żywopłot bądź ściany i powierzchnie porośnięte bluszczem to jest to również idealny moment na ich odmładzające przycięcie.
Największą atrakcją tego miesiąca jest jednak możliwość siania niektórych warzyw i roślin kwitnących wieloletnich i jednorocznych. Jeśli mamy możliwość zapewnić pomidorom dostęp do światła i nasze mieszkanie jest jasne to jak najbardziej możemy zacząć je wysiewać. Najlepiej zrobić to w drugiej połowie miesiąca. Dodatkowo takie kwiaty jak heliotrop, begonia stale kwitnąca czy petunie (znane również jako surfinie) potrzebują czasu na wzrost. Luty to również miesiąc kwitnienia krzewów, które znamy pod nazwą Oczary. Luty w ogrodzie to miesiąc, w którym niewiele się dzieje pod względem siania rozsadowego i gruntowego. Jeśli jest on wyjątkowo ciepły to przyroda może zacząć witać wiosnę zbyt wcześnie, a to niestety może oznaczać straty w roślinach, które zostały wybudzone z zimowego snu.
Parapetowo-roślinny zawrót głowy możemy rozpocząć już pod koniec lutego, kiedy dzień staje się coraz dłuższy i rośliny mają zapewniony większy dopływ światła. Możemy wtedy śmiało wziąć się za odżywianie ich odpowiednimi nawozami. Oczywiście najlepsze w użytkowaniu są te ekologiczne, gdyż są bezpieczne dla dzieci i zwierząt. Jeśli nasze rośliny wybujały i ich pędy są zbyt długie i rzadkie pod względem liści to również możemy je podciąć. Takie skrócenie pozwoli im zmobilizować się do wypuszczania nowych i młodych pędów.

Luty w ogrodzie to idealny czas na obudzenie się z zimowego marazmu. Dzięki temu przypominamy sobie jak to jest gdy współpracujemy razem w ogródku i co czujemy kiedy zajmujemy się swoimi roślinnymi podopiecznymi. Na pełne roślinne i wiosenne ożywienie przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać, ale to już jest ten moment kiedy przygotowania do sezonowych szaleństw działkowych i ogródkowych są przygotowane do tego by wystartować pełną parą już w marcu.