Zioła, które warto mieć w ogródku – rukiew wodna

Rukiew wodna w Polsce znana pod nazwą Rzeżucha jest rośliną należącą do rodziny kapustowatych, pochodzi z zachodnich terenów Azji. W naturalnych warunkach rośnie w zachodnich, podmokłych częściach Polski, występuje najliczniej w okolicach zbiorników wodnych, gdzie porasta brzegi potoków i rowy. Potrafi osiągnąć nawet do osiemdziesięciu centymetrów wysokości, oraz nieograniczoną szerokość i składa się z łodyg, liści, kwiatów i owoców.  Okres kwitnienia przypada na początek czerwca i trwa do końca września. Wówczas roślina wytwarza kwiatostany składające się z drobnych, aczkolwiek bardzo licznych i uroczych kwiatków w białym kolorze.

Historia rukwi wodnej.

Historia rukwi wodnej sięga czasów starożytności, ludność bardzo szybko odkryła niesamowite właściwości tej rośliny. Przez Rzymian uważana była za roślinę leczniczą, która łagodzi dolegliwości związane z zaparciami, zaburzeniami wątroby, a nawet kaszlem, uznawali także, że pomaga w podejmowaniu właściwych decyzji. Egipcjanie natomiast wierzyli, że sok ze świeżej rukwi wodnej dodaje energii i siły fizycznej, a Grecy zaś, że rozwija intelekt. W XVII wieku pojawiły się pierwsze sygnały obecności rukwi wodnej na terenach Europy, gdzie była równie chętnie spożywana. Kolejnymi odkrywcami rośliny byli Francuzi, którzy zaczęli jadać rukiew kilkadziesiąt lat później. W XIX wieku pojawiła się w Anglii i Stanów Zjednoczonych i tam również szybko stała się bardzo popularna.

Uprawa Rukwi wodnej.

Rukiew wodna nie posiada zbyt wygórowanych preferencji względem jakości podłoża, w której będzie uprawiana, poradzi sobie doskonale nawet w glebie o niskiej zawartości składników mineralnych, jednak niezmiernie ważne jest nawodnienie rośliny, najlepszym pomysłem będzie posadzenie rukwi w bezpośrednim sąsiedztwie oczka wodnego, lub innego zbiornika stale wypełnionego wodą. W innym przypadku osoba decydująca się na uprawę rukwi w grządce ogrodowej będzie musiała pamiętać o regularnym, obfitym podlewaniu rośliny. Stanowisko uprawy powinno być dobrze, lub umiarkowanie nasłonecznione. Nasiona rukwi wysiewamy wiosną, lub latem bezpośrednio do gruntu, na głębokość około pół centymetra. Pierwsze kiełki pojawią się już po upływie dziewięciu dni, do osiągnięcia dojrzałości potrzebuje natomiast około czterdziestu dni. Jest rośliną, która rozwija się w bardzo szybkim tempie i jest dość ekspansywna.

Zastosowanie rukwi wodnej

Rukiew wodna jest jadalna w całości. W kuchni wykorzystywana na wiele sposobów dodaje potrawom ostrego, lekko orzechowego posmaku z lekko wyczuwalną słodyczą. Podkreśla smak, dodaje charakteru i nadaje się do każdego dania.

  • Kiełki rukwi: już po upłynięciu zaledwie pięciu dni od wykiełkowania nadają się do spożycia. Zarówno na surowo, jak i przyrządzone metodą stir-fry. Zawierają największe ilości drogocennych dla zdrowia składników.
  • Łodygi: za pomocą sokowirówki można przygotować obfitujący w zdrowie sok, który może stanowić doskonały element detoksu, ze względu na swoje działanie moczopędne i oczyszczające. Idealny w towarzystwie innych zielonych warzyw i owoców cytrusowych.
  • Liście: to doskonały element lekkich sałatek na bazie świeżych warzyw, a także rozmaitych past i zup. Doskonałe na surowo jak i poddane obróbce termicznej.
  • Kwiaty: to zjawiskowy element dekoracyjny do każdego dania. Doda uroku i sprawi, że Twoje danie zostanie zapamiętane na długo.
  • Nasiona: dodatek do dań, idealne do sałatek, kanapek i past.

Regularne spożywanie rukwi wodnej wpływa na zdrowy wygląd, bowiem wykazuje działanie antyseptyczne, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, zwęża pory, odświeża skórę i dodaje jej widocznego blasku. Poprawia jędrność i ogólny stan skóry, a także samopoczucie. Pomaga przy usuwaniu zaparć i problemów trawiennych.

Ciekawostki o rukwi wodnej:

  • wielu współczesnych Anglików nie miało pojęcia o istnieniu rukwi wodnej, aż do momentu pojawienia się jej w roli składnika jednego z dań na weselu pary książęcej
  • wielkim miłośnikiem rukwi wodnej był Napoleon Bonaparte
  • rukiew wodna jest elementem herbów kilku francuskich miejscowości
  • w wielu językach rukiew wodna oznacza wodę, ponieważ naturalnie rośnie w wodzie.
  • w Polsce dzika rukiew wodna jest rośliną chronioną
  • według badań przeprowadzonych przez William Paterson University rukiew wodna jest rośliną o największej zawartości drogocennych dla zdrowia witamin, minerałów i składników odżywczych
  • izotiocyjaniny zawarte w rukwi wodnej wykazują działanie antynowotworowe.