Sokowirówka vs wyciskarka

Soki – wato je pić

Zdrowe i racjonalne odżywianie jest bardzo ważne. Popularnym sposobem na dostarczenie witamin i minerałów jest regularne picie soków. Jest to bardzo dobry pomysł, ponieważ to pyszny i łatwy sposób na przyswojenie bomby witaminowej, która jest potrzebna każdemu organizmowi. Mowa tutaj oczywiście o sokach, które są prawdziwe a nie sklepowymi propozycjami, które zawierają więcej cukru niż owoców i warzyw. Taki sok najlepiej przygotować w domu, ale wcześniej trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. I tutaj właśnie pada pytanie: sokowirówka czy wyciskarka? Jak dokonać najlepszego wyboru? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części niniejszego artykułu.

Potrzeby i oczekiwania

W przypadku narzędzi służących do przyrządzania soków, bardzo ważne są preferencje i potrzeby osoby, która będzie z takiego urządzenia korzystać. Trzeba więc odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, zanim zdecydujesz się na konkretny sprzęt. Dzięki temu zyskasz zadowolenie z zakupu i funkcjonowania sokowirówki albo wyciskarki. Warto więc zastanowić się:

 1. Co znajdzie się w owym sprzęcie? – czyli co planujesz wyciskać? Z uzyskaniem soku z warzyw i owoców, takich jak jabłko czy marchew, nie będzie problemu zarówno w przypadku wyciskarki jak i sokowirówki. Sytuacja komplikuje się przy nieco bardziej wymagających produktach, takich jak na przykład szpinak. W takiej sytuacji lepiej wybrać wyciskarkę, która poradzi sobie z tym zadaniem znakomicie.
 2. Rodzaj soku również jest bardzo ważny – każdy ma przecież swoje preferencje. Niektórzy lubią gdy wszystko jest dokładnie zmiksowane, inni wolą czuć drobinki warzyw i owoców w przygotowanym soku. Sokowirówka nada się bardziej w drugim przypadku, wyciskarka będzie lepsza dla osób, które lubią klarowne i na gładko zmiksowane formuły.
 3. Przechowywanie soku – czy zamierzasz to robić? Niektórzy piją go od razu po przygotowaniu, ale inni wolą przygotować większą ilość i zostawić sobie na później. Jeśli należysz do tej drugiej kategorii, lepiej kupić wyciskarkę.
 4. Ilość soku – tę kwestię także należy wziąć pod uwagę. Jeśli planujesz pić soki często i w większych ilościach, lepiej kupić sokowirówkę. Tego rodzaju sprzęt potrafi w szybkim czasie przygotować sok z dużej ilości owoców i warzyw. Wyciskarka do soku potrzebuje zazwyczaj nieco więcej czasu na przeprowadzenie tego procesu. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż dłuższe przygotowywanie soku sprawia, że jest on zdrowszy i zachowuje swoje cenne wartości na dłużej.

Oto garść konkretów, dla lubiących takie rozwiązania. Lista zalet sokowirówek:

 • gwarancja szybkiego przygotowania soku,
 • możliwość przerobienia na sok dużej ilość warzyw i owoców w krótkim czasie.

Wady sokowirówek:

 • nie radzą sobie z wyciskaniem soku z warzyw liściowych,
 • sok uzyskany za pomocą sokowirówki nie nadaje się do przechowywania, musi zostać spożyty zaraz po przygotowaniu,
 • są dosyć trudne w czyszczeniu,

Teraz przyszedł czas na zalety wyciskarek:

 • sok otrzymany z wyciskarki jest bogatszy w zdrowe składniki niż ten uzyskany za pomocą sokowirówki,
 • wyciskarka do soków wyciśnie sok z praktycznie każdego warzywa i owocu,
 • po przygotowaniu soku można przechowywać go w lodówce nawet do 72 godzin,
 • są zazwyczaj łatwe w czyszczeniu.

Znajdzie się także kilka wad:

 • wyciska sok dłużej niż sokowirówka,
 • mogą pracować jedynie 30 minut bez przerwy.

Podsumowanie

Zarówno korzystanie z sokowirówki jak i użytkowanie wyciskarki ma swoje mocne i słabe strony. Wybór powinien zależeć głównie od oczekiwań przyszłego użytkownika. Znając listę wad i zalet poszczególnych rozwiązań, odpowiedni wybór nie powinien stanowić dużego problemu. Niezależnie od tego, które rozwiązanie preferujesz, picie domowych soków na pewno przyniesie wiele pozytywnych efektów.