Czerwiec to miesiąc, który kochają wszyscy ogrodnicy. Dla uczniów końcówka miesiąca oznacza wakacje, a dla ogrodników pełnię ogrodowych i działkowych obowiązków. Jednak jest to ten rodzaj aktywności, który nie tylko wzbudza euforię, ale też sprawia, że otoczenie zyskuje na wyglądzie. Zmiany wprowadzane w naszych ogródkach nie tylko cieszą oko, ale sprawiają też, że ogród staje się naszą oazą i miejscem, w którym chętnie przebywamy na co dzień. Bo w końcu czyż największą radością nie jest aby wypoczynek na łonie przyrody?
Pomidorowe love czyli do gruntu marsz!
Czerwiec w ogrodzie to moment, w którym miłośnicy pomidorów cieszą się swoimi sadzonkami już na świeżym powietrzu. Oczywiście odmiany, które powinny znaleźć się w szklarni możemy zasadzić już na początku maja w tunelu foliowym lub w pełnoprawnej szklarni wielkowymiarowej. Dodatkowo warto również pomyśleć o nowej rozsadzie ogórka średnio-późnego, który dostarczy nam owoców we wrześniu.
Miesiąc ten to również idealny moment, w którym rośliny intensywnie rosną, więc warto zasilać je bogatymi w składniki odżywcze nawozami. W sklepach można dostać specjalne preparaty w płynie lub granulacie, które są dedykowane do konkretnych roślin. Zaś te rośliny, które już przekwitły i są roślinami cebulowymi powinny być wykopane i pozbawione uschniętych liści, a następnie przeniesione do chłodnego pomieszczenia.
Czerwiec to również idealny czas na przycięcie wszelkich żywopłotów, tui, roślin iglastych, które wystarczająco przyrosły przez te kilka tygodni. To umożliwi nam doprowadzenie ich do pożądanego kształtu. Oczywiście nie zapominamy też o regularnym koszeniu trawnika i doglądaniu roślin pod kątem szkodników i ewentualnych chorób.
Parapety w czerwcu – co możemy na nich uprawiać?
Czerwiec na parapecie to miesiąc, w którym właściwie wszystkie rośliny z naszego parapetu wylądowały już szczęśliwie w ogrodzie. Oczywiście może się zdarzyć sadzonkowy fakap i parę z nich może nie wyjść. Jest to całkiem normalne zjawisko, które jest zależne od warunków oświetleniowych i po części atmosferycznych. Skupmy się jednak na tym co się dzieje na parapetach w roślinach doniczkowych.
Rośliny zielone ozdobne z liści i te kwitnące, a które mieszkają w naszych domach również wymagają opieki. Czerwiec to idealny moment by przejrzeć wszystkie doniczki w poszukiwaniu oznak jakichkolwiek chorób czy obecności pasożytów takich jak przędziorek, wciornastek czy ziemiórka. Jeśli zauważymy je w znacznej ilości to nie mamy wyjścia – musimy użyć cięższego kalibru obronnego czyli chemii, która zabije od razu lub w niedługim czasie całą kolonię tych szkodników. Jeśli jednak nie ma ich dużo to można spróbować zadziałać olejkiem neem. Roztwór można zrobić z ⅓ litra wody, 1-2 pompek płynu do naczyń i kilkunastu kropel olejku. Takim roztworem opryskujemy dojrzałe liście. Na tę chwilę młode, które dopiero rozwijają się oszczędzamy, gdyż zalegająca woda z płynem może doprowadzić do ich uszkodzenia. Za jakiś czas (około 2-3 tygodni) możemy powtórzyć zabieg ponownie.
Sporą część roślin ciepłolubnych można również wynieść do ogrodu, gdzie będą mogły zażywać kąpieli słonecznych. Oczywiście należy zapoznać się z warunkami w jakich dane rośliny lubią i mogą przebywać. Dla niektórych bezpośrednie słońce będzie zabójcze, ale są też takie, które w pełnym słońcu będą czuły się świetnie. Nie należy ich od razu wystawiać na zewnątrz. Tak jak pomidory, tak rośliny domowe (szczególnie te tropikalne, które są delikatne) wymagają przyzwyczajenia do przebywania na zewnątrz.
Prace konserwacyjne w ogródku – co i jak?
Pozostałe prace jakie mogą być wykonane to prace konserwacyjne i czysto porządkowe. Altanki, werandy czy obejście wokół rabat i pomieszczeń znajdujących również wymagają odświeżenia. Dlatego raz na jakiś czas warto naolejować lub pomalować drewnochronem drewniane elewacje lub zaplanować gruntowne odświeżenie budynku poprzez przeprowadzenie napraw i drobnych prac montażowych, jeśli mamy je w planach. Pogoda w czerwcu zdecydowanie zachęca do pobytu na dworze, a to sprzyja podejmowaniu ostatecznych decyzji względem wyglądu naszego ogródka.
Oczywiście należy pamiętać również o regularnym doglądaniu naszych rabat i szklarni, jeśli ją posiadamy.
Dodatkową pracą, którą powinniśmy wykonać to tak zwane “przewrócenie” kompostu. Jest to nic innego jak przekopanie naszego dojrzewającego kompostownika, w którym zapewne zgromadziliśmy dużą ilość materii organicznej. Takie przewrócenie zawartości komory kompostowej pozwala zapewnić odpowiednią wentylację w środkowych częściach kompostu oraz zapobiega pojawieniu się nalotów pleśni.
Czerwiec to idealny miesiąc na spotkania ze znajomymi i wspólne grillowanie. Dzięki temu zacieśniamy więzi międzyludzkie i miło spędzamy czas. Posiadając ogród jednak musimy pamiętać również o obowiązkach, które spoczywają na nas jako właściciela “ziemskiego”. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji w czasie sezonu letniego zadbany ogród będzie cieszył oko jeszcze przez długi czas.