Sierpień w ogrodzie i na parapecie.

Sierpień w ogrodzie to czas, w którym rośliny zawiązują pierwsze owoce, a niektóre gatunki iglaków można rozmnażać poprzez podział. Wieczory są już znacznie chłodniejsze, więc delikatniejsze rośliny takie jak pomidory powoli kończą swoją przygodę na grządkach. Dodatkowo miesiąc ten jest idealnym czasem, gdzie możemy się skupić na kontynuowaniu obowiązków z poprzednich miesięcy. Nadal trzeba uważnie oglądać rośliny pod względem ewentualnych zmian chorobowych czy dojrzałych owoców. Miesiąc ten również jest idealny do tego by spędzać swój wolny czas na łonie natury wraz z rodziną i przyjaciółmi.

Sierpień w ogrodzie – co warto zrobić na powietrzu?

W tym miesiącu nie zapominamy również o doglądaniu trawnika. Jego najintensywniejszy wzrost przypada na okres wiosenno-wakacyjny, więc warto go kosić co jakiś czas by zapewnić odpowiedni wygląd murawy. Chyba, że preferujemy łąkę kwietną to w zasadzie w tej części ogrodu, w której ją mamy nie musimy nic robić z zaroślami. Dobrze jest jednak całość skosić wraz z nadchodzącym czasem przekwitania kwiatów łąkowych, ale to powinno nastąpić dopiero w momencie kiedy przekwitną i rozsieją swoje nasiona.

Druga połowa wakacji to również idealny moment na to by podciąć niektóre drzewa owocowe. Będzie tego wymagać chociażby śliwa, której owoce dojrzewają na przełomie końca lipca i pierwszej połowy sierpnia. Dodatkowo wiśnia i czereśnia po sierpniowych zbiorach również potrzebuje odmłodzenia. Ucinamy te gałęzie, które są stare, nie owocują lub uschły podczas lata i nie zawiązały owoców. Wszelkie cięcia należy zabezpieczyć maścią na rany. Pozwoli to uniknąć ewentualnych infekcji podcinanego krzewu czy drzewa. Oczywiście należy pamiętać o tym, że nie pryskamy pestycydami czy innymi środkami szkodnikobójczymi tych drzew i krzewów oraz kwiatów, które jeszcze kwitną. Jest to szczególnie ważne dla pszczół, które są w pełni sezonu zapylania.

W sierpniu również warto wysiać przedplon pod krzewy i drzewa owocowe. Należy do nich między innymi len, facelia czy owies, które świetnie użyźniają i odżywiają glebę, ale też dominują zbędne chwasty na rabatach czy w gruncie naszykowanym pod przyszłych lokatorów roślinnych, których będziemy sadzić na jesieni. Dodatkowo jeśli mamy truskawki, które już skończyły owocowanie to warto zadbać o to by krzaczki zostały odpowiednio “zaopiekowane”. Wszelkie liście ze zmianami chorobowymi czy te uschnięte należy usunąć, a chwasty wokół nich powinny być usunięte. Jeśli planujemy nowe miejsce pod grządkę z truskawkami to dobrze jest je uporządkować i przekopać tydzień przed posadzeniem krzaczków. Pozwoli to “dojrzeć ziemi pod przyszłą uprawę. Nie należy uprawiać tych owoców w gruncie po bezpośredniej obecności pomidorów ze względu na ryzyko wystąpienia chorób, które są powszechne na pomidorach.

W sierpniu na parapecie – opieka nad domowymi roślinami

Sierpień to idealny czas na powolne przygotowania roślin do nadchodzącego sezonu jesiennego. Nadal możemy podcinać i rozmnażać, ale też trzeba pamiętać o tym by je odpowiednio nawadniać i odżywiać, np. biohumusem, który zapewnia bogaty napływ składnikom odżywczym naszym pięknościom parapetowym. Należy również pamiętać o tym, by delikatniejsze rośliny dostosować do panujących w nocy warunków. Mogą już one nie tolerować zmieniających się temperatur pod względem pory dnia. Dlatego warto mieć na uwadze to czy mamy dla nich miejsce w domu lub czy możemy zamykać okna na noc, kiedy temperatura w nocy sięga tylko kilku – kilkunastu stopni Celsjusza.

Na balkonie, jeśli mamy kwiaty ozdobne, warto przejrzeć pod kątem zwiędniętych kwiatów. Pozwoli to nam na zachowanie dobrej formy rośliny, która jest w pełni kwitnienia. Oczywiście, jak w przypadku ogrodu, rośliny na tarasach czy balkonach odpowiednio odżywiamy nawozami organicznymi, które są bezpieczne dla środowiska i zwierząt. Możemy również przyciąć te pędy, które zbyt mocno się rozrosły. Jeśli są to rośliny jednoroczne to możemy to zrobić bez obaw o kondycję rośliny, gdyż po zebraniu nasion i tak zamiera w swoim wzroście. Jeśli to jest roślina wieloletnia to musimy pomyśleć nad sposobem cięcia, które zamierzamy zrobić. Jeśli zależy nam na rozmnożeniu rośliny i jej zagęszczeniu to warto to robić w miejscu, w którym są kolanka z jednym lub minimum 2-3 liśćmi, które będą stanowić zalążek nowego pędu. Jeśli gatunek na to pozwala to możemy pęd wsadzić bezpośrednio do ziemi, po uprzednim zanurzeniu w ukorzeniaczu. Lub oczywiście ukorzenianie może być przeprowadzone przy użyciu słoika, wody i jednej tabletki węgla aktywnego (z jak najprostszym składem), co zapobiega namnażaniu się niepożądanych bakterii.

Sierpień to wzmożony okres, w którym zbieramy znaczne ilości warzyw i owoców. Powinniśmy je regularnie doglądać i starać się by zostały odpowiednio przygotowane do sezony jesiennego, który nastanie wraz z końcem września. Dlatego nie należy spoczywać na laurach w tym okresie wakacyjnym. Pomiędzy odpoczynkiem przy grillu możemy śmiało przeprowadzać prace ogrodowe.